Tartu Ülikooli keskkonnafüüsika professor Heikki Junninen

Loomise kuupäev 01.02.2023

Koidula kooli loodussuuna ja realsuuna õpilastele käis 26. jaanuaril esinemas Tartu Ülikooli keskkonnafüüsika professor ja keskkonnafüüsika labori juhataja Heikki Junninen loenguga teemal “Mida täna ei mõõda, seda homme ei tea: atmosfääri ja kliimauuringud”. Heikki alustas gümnaasiumiõpinguid Pärnu Koidula Gümnaasiumi loodussuunal ja siit siirdus ta vahetusõpilasena Soome, kus jätkas oma õpinguid. Heikki omandas 2014. aastal doktorikraadi Helsingi Ülikoolis. Tema kaasautorlusel on ilmunud lausa üle 200 teadusartikli. Heikki Junninen kuulub 1% maailma enim viidatud teadlaste sekka.

Koidula õpilastele andis Heikki ülevaate kliimamuutustest ja selle teguritest.

Pikemalt rääkis ta just aerosoolidest, mida meie atmosfääris leidub. Näiteks mõjutavad inimtekkelised aerosoolid suremust. Huvitav uus teadmine on ka see, et aerosoolide kliimamõju tuleb just kiirguse hajumisest ja peegeldumisest. Kuulanud õpilaste sõnutsi oli loeng väga hariv ja täis huvitavaid uusi fakte.

Koroonakriisi alguses oli professor Heikki Junninen just see, kes algatas kaitsemaskide tõhususe kontrollimise kampaania.

Tekst: Hans-Kristjan Raid G3BK

Fotod: Anne-Ly Raid