Reis Venemaale avardas silmaringi

Loomise kuupäev 28.10.2019

Esimese kooliveerandi viimasel päeval sõitsid G2BK ja G2E klasside õpilased õppereisile Petserisse, Pihkvasse ja Mihhailovskojesse. Paljudele oli see esimene reis Venemaale. 

Petseris külastasime kloostrit, mis on õigeusu mungaklooster. Pühapaik on 16. sajandist olnud Setumaa traditsiooniline usukeskus ja palverännakute sihtkoht. Hommikuti kõlab seal ilus kellamäng ning kirikus toimuvad jumalateenistused. Kloostri all kulgevad käigud, kuhu on maetud munki juba sajandeid (üle 10 000 inimese). Saime tutvuda kloostri territooriumga, sisse astuda kirikusse ning juua pühast allikast vett. 

Edasi suundusime Pihkvasse. Pihkva on Venemaa üks vanimaid linnu, mida on esmakordselt mainitud 903link opens on new page. aastal, mil siin olevat toimunud vürst Igori ja legendaarse Olga pulm. Paljud ajaloolased peavadki Pihkvamaad vürstinna Olga kodupaigaks. Linnas elab umbes 205 000 elanikku. Siin on üks kõrgkool – Pihkva Riiklik Ülikool. Külastasime linnas asuvat kremlit, mis on paljude turistide huviobjektiks olnud pikki aastaid. Kremli keskel kõrgub Püha Kolmainu katedraal, milles on erakordne 42 m kõrgune ikonostaas. See oli imetlusväärne.

Õhtupoolikul jalutasime linnas ringi. Külastasime huvitavaid söögikohti ja kaubanduskeskusi. Saime proovile panna vene keele oskust. 

Teisel päeval uudistasime kohalikku turgu, kus igaüks sai oma raha kulutada. Kogu päeva pühendasime aga Aleksandr Sergejevitš Puškini 220. sünniaastapäevale, mida tähistati käesoleva aasta 6. juunil. Sõitsime bussiga Puškini mägedesse – Mihhailovskojesse. Puškini mäed on madalate männikutega ümbritsetud künkad. Varem kutsuti seda kohta Pühaks mäeks ning selle nimi on seotud Svjatogorski kloostriga. Puškin armastas seda Venemaa kaunist paika kogu elu. Külastasime Puškini emapoolsete esivanemate pärusmõisa Mihhailovskojes. See oli poeedi vaimse kujunemise paik, kus möödusid poeedi asumisel olemise aastad.
Alates 1911. aastast on avatud esimene Puškini muuseum. Jalutasime poeedi vanaisa poolt rajatud mõisapargis, seisatasime pärnaalleel, mida rahvasuus kutsutakse Anna Kerni alleeks. Anna Kern külastas Mihhailovskojet juunis 1825. Puškin pühendas talle kauni luuletuse, mida kohapeal ka kuulsime. Ekskursiooni lõpetasime Svjatogorski kloostris, kuhu poeet on maetud  ja samuti tema pere liikmed. G2BK õpilased Andrei ja Karina lugesid luuletuse „Exegi monumentum“, millega Puškin on end jäädvustanud sajanditeks rahva hinge. Hauale said asetatud ka mitmed lillekimbud. 

Kohalik giid ütles hüvastijätuks, et tal oli väga hea meel meile esineda, sest vastu vaatasid säravad ning uudishimulikud noored inimesed, kes kuulasid teda suure huviga. 

Meie reis oli küll lühike, kuid väga hariv ning silmaringi avardav. 

 

Viive Korb

Vene keele õpetaja, G2BK klassi juhataja 

Viimati muudetud 28.10.2019.