6.- 11. oktoobrini on meil koolis külas rahvusvahelise Erasmus+ projekti “How can we feed our genes” partnerid Hispaaniast, Itaaliast, Hollandist ja Saksamaalt. Tegemist on nutigenoomika (toitumisgenoomika) projektiga.
Toitumisgenoomika on uus multidistsiplinaarne teadusharu, mis uurib inimese genoomi, toitumise ja tervise vahelisi suhteid. Esmaspäeval sõidetakse Tartusse, kus Eesti Geenivaramus peab mikrobioomist loengu Eesti geenivaramu mikrobioomika vanemteadur Elin Org ja viimastest aju ehituse ja ülekaalulisuse seoste uuringutest Phd Uku Vainik, TÜ eksperimentaalpsühholoogia teadur. Uku Vainik uurib vaimseid tegureid, mis mõjutavad inimese söömiskäitumist. Ta on veetnud aasta Kanada Montreali neuroloogiainstituudis, kus vaatles kõiki tööriistu, mille abil psühholoogid püüavad mõõta inimeste suhtumist toidusse. Minnakse külla veel ka maaülikooli toidulaborisse, kus osaletakse fütotoitainete töötoas.
Teisipäeval, 8. oktoobril oleme koolis ja õpilased teevad rahvusvahelistes gruppides tööd arvutiklassis 307. Kolmapäeval sõidame Tallinnasse ja külastame Toidu ja Fermentatsioonitehnoloogia Arenduskeskust, kus toitumisspetsialist Kätrin Karu peab meile loengu kiudainete tähtsusest seedimisel ja külastame Eesti Tervishoiumuuseumis vastavatud näitust “Mina, superorganism”. Neljapäeval lõpetame projektikohtumise teemakohaste esitlustega rahvusvahelistes gruppides. Projekti eesmärgiks on ennekõike teadvustada õigete eluviiside olulisust, et elada tervena kõrge eani, ja tutvustada teaduse uusi avastusi geenide, ajuehituse ja toitumise seoste kohta. Projekti koordineerivad bioloogiaõpetaja Maris Agasild ja kooli projektijuht Mari Erm-Reining.
Varasemalt on kohtutud juba Hispaanias ja Itaalias, Eesti projektikohtumise järel saadakse 2020. aasta kevadel kokku Hollandis ja siis Saksamaal.