Biodiversiteet Pärnumaal

Loomise kuupäev 29.08.2019

21. augustil saabus Nordplusi projektiga Pärnusse grupp Rantasalmi ja Sullkava õpilasi Soomest, kes meid kevadvaheajal võõrustasid.

Viie päeva jooksul jalutasime ringi Pärnus ja matkasime Pärnumaa looduskaunites kohtades. Esimese päeva eesmärgiks oli tutvustada külalistele Pärnu linna. Kuulasime õpilaste ettevalmistatud ettekandeid Iseseisvusväljaku, Rüütli tänava, Endla teatri, Vallikääru, Muuli, Ammende Villa ja Hedon Spa kohta. Õhtu lõpetasime Valgerannas, kus soovijad said mängida discgolfi. Lõkkel valmisid vorstid, laual oli  õpetaja Milvi poolt koduaia kurk ja tomat ning õpetaja Cedrut tõi morsimaterjali. 

Järgmisel päeval toimusid Koidula Gümnaasiumis kolm töötuba. Entomoloogia töötoas sirutati liblikaid. Henry ja Janar rääkisid putukate kaitsekohastumustest. Õpilased said liblika sirutamisega hästi hakkama ning jäid tulemusega väga rahule. Bioloogia töötoas aitasid Ilona, Kaira ja Agnes külalistel töödata mikroskoopidega: vaadeldi paju oksa ristlõiget, kartulitärklise teri, turbasambla lehti ja tups-rohtliilia õhulõhesid. Füsioloogiliste mõõtmiste töötoas tutvustasid Oskar, Rain, Jaanika ja Heily inimese anatoomia tähtsamaid valdkondi. Peamiselt käsitleti vereringesüsteemi, südame tööd ning närviimulsside liikumist. Õpilastel mõõdeti vererõhku, välisärritustele reageerimise kiirust ning südamelööke. Igast valdkonnast tehti ka teoreetiline lühikokkuvõte, kus seletati iga mõõtmisvahendi toimimismehhanisme ning tulemuste analüüsimise aluseid. Pärast töötube tutvustas Arnold külalistele meie koolimaja. Aulas  veetsime Robini juhtimisel meeleoluka tunni seltskonnamänge mängides. Lisaks õpetasime soomlastele eesti rahvatantsu „Oige ja vasemba“ ning tänutäheks nemad meile „Jenkat“.

Laupäeval tegime väljasõidu Soomaale. Saabudes Soomaa külastuskeskusesse, vaatasime Soomaad tutvustavat filmi ning saime külastada ülemisel korrusel olevat näitust, kus oli eksponeeritud metsloomade topised, nahad, linnupesad jms. Sealt suundusime maalilisse Riisa rappa. Mööda laudteed 5 km matkates, leidis igaüks hetke iseendale ning võimaluse matkasellidega muljeid vahetada. Puhkehetkedel tutvustas Tartu Ülikooli botaanik Elle Roosaluste raba ökosüsteemi. Tagasiteel külastasime Tori põrgut, kus saime osa Eriku mõnusast kohajutust. Käisime uudistamas ka Tori kirikut, mis on pühitsetud Eesti Sõjameeste mälestuskirikuks. Kiriku juures on ka kuju Püha Jüri võitlusest lohega.

Pühapäeva hommikut alustasime liblikate keskel. Külastasime Eestis ainulaadset Liblikamaja, kus lendavad ringi värvikirevad eksootilised liblikad. Sealt suundusime Nedrema looduskaitsealale, kus Henry tutvustas sealset puisniitu. Meie ülesandeks oli moodustatud töörühmadega ühelt ruutmeetrilt, mida nimetatakse taimeruuduks, leida võimalikult palju erinevaid taimeliike. Koostöös Tartu Ülikooli botaaniku Elle Roosalustega ning tema õpilaste Henry ja Kairaga avastati taimede liigirikkus ühel taimeruudul. Esimese koha saanud tiim korjas üles 34 erinevat liiki. Puisniidul pidasime ka oma pikniku, valmisid erinevad võileivad ja lauda kaunistasid köögiviljavaagnad. Programmile pani punkti Alpaka farm. Saime minna aeda sisse, paitada ja pakkuda alpakadele porgandiviile. Alpakad on väga armsad loomad, kelle vill on ülisoe ja pehme. Lisaks alpakadele on õuepeal ka Kameruni kääbuskitsed, Ouessanti minilambad, laamad, merisead, angoora küülikud ja  kanad.

Esmaspäeval said soomlased osa meie kooli traditsioonilisest avaaktusest. Enne pikale koduteele minekut võeti koos Ellega ette rännak kooli lähedal asuvale rannaniidule.

 

Agnes Kõmmus G2BK, Henry Niemann G3BK, Jaanika Kangur G2BK

Viimati muudetud 29.08.2019.