• Pärnu Koidula Gümnaasium
  • Oxfordi Ülikool
  • Tartu Ülikool

Baltic week on Åland (Balti nädal Ahvenamaal)

16. - 20. mail 2011 said viis meie kooli 8. ja 9. klassi õpilast ning kaks õpetajat osa rahvusvahelisest projektist, mida kutsutakse Balti nädalaks. See on keskkonnateemadel arutlev noortelaager, kuhu tulevad noored ja huvitavad inimesed Läänemere-äärsetest riikidest, kes hoolivad meid ümbritseva keskkonna kaitsmisest ja teiste Põhjamaade kultuurist. Üritust on algusest peale juhtinud Ahvenamaal Godby gümnaasiumis muusikaõpetajana töötav Karsten Steiner, kes tegeleb sellega hobikorras. Teda abistas ettevalmistuse, majutuse ja toitlustusega abikaasa Virginija.

Sel aastal toimus Balti nädal imekaunil Ahvenamaal. Kuigi  Ahvenamaa on Soome osa, räägib 97% kohalikust elanikkonnast rootsi keelt ja saarestiku edelaosa on Rootsi rannikust vaid 50 km kaugusel. Suurem osa kohalikest töötab saartevahelistel praamidel või on mõnel muul moel meretranspordiga seotud. Kogu saarestikus on vaid üks linn – sadamalinn Mariehamn.

Meie laagri tegevus toimus marsruudil Marienhamn - Godby - Danö. Eestist Ahvenamaale sõitsime öö läbi Tallinn-Stockholm praamiga, kus Mariehamn oli vaid lühike vahepeatus.

End Ahvenamaa parimas puhkekülas koos teiste laagrilistega sisse seadnud, oli aeg aktiivselt avastama ja tegutsema asuda. Majutus oli esmaklassiline ja mugav, iga riik sai kasutada oma kämpingumaja. Külake asub mere ääres ja vaated on hingematvad. Kõige hämmastavam on Ahvenamaa ebatavaline maapind. Kogu poolsaarel nägime suuri paljandunud graniidist kivivälju, imetlusväärseid kaljusid ja selgeveelist saartevahelist merd. Looduse eripära üle imestatud, algas tutvustamise ja enda esitlemise aeg. Kõik said võimaluse endast ja oma riigist rääkida ning üsna pea olid eri delegatsioonide noored ninapidi koos. Suhtlemisele aitasid kaasa arvukad rolli- ja spordimängud, mida iga päev korraldati.

Suurim katsumus kogu ürituse vältel oli ökoloogiliselt täiusliku kosmoselaeva projekteerimine, mis peaks sõitma 6000 aastat,  mahutama sada inimest ning mitte midagi maailmaruumi heitma. Keeruliste süsteemide nuputamine oli paras pähkel, aga hakkama saadi sellegipoolest ja hiljem esitleti oma projekti nii kaaslaste ees kui ka Godby koolis. Samuti külastas meid Ahvenamaa kohaliku ajalehe reporter, kes koostas laagrist ja selle eesmärkidest sinna artikli. Üks põhilisemaid teemasid laagris oli ka detailne prügi sorteerimine, milles me paraja õppetunni saime.  Samuti demonstreeriti osalejatele mängude abil, kuidas ohtlike ainete uputamine maailmamerre me ookeane risustab ja paljut muudki prügiga ümberkäimise kohta. Näiteks saime kokku panna oma ökoloogilise jalajälje, et näha, kuidas ise keskkonnale mõjume.

Balti nädal on äärmiselt tänuväärne üritus, sest see annab eri riikide noortele võimaluse soodsalt või üldse tasuta looduskaunis paigas kokku saada, uusi tutvusi sõlmida ning end olulistel teemadel harida.

Õppisime palju looduse austamisest ja saime motivatsiooni keskkonna-sõbralikuma elu elamiseks. Lisaks saime üksteiselt teada teiste kultuuride, keelte ja riikide kohta ning oleme ühe unustamatu kogemuse võrra rikkamad.

Eestist ning ühtlasi meie koolist võtsid osa Kelly Sepp, Maia-Liisa Aleksandrov ja Triin-Berit Kornel (9.a), Marie-Mädli Kivimäe ja Pille-Riin Peet (8.a) ning õpetajad Siiri Mägi ja Ülle Sergejev.